1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı İş İlanları
 3. Japonya İş İlanları, İş Bulmak ve Yaşam

Japonya İş İlanları, İş Bulmak ve Yaşam

Japonya İş İlanları

Japonya iş ilanları, Japonya’da iş bulmak ve iş imkanları hakkında 2021 güncel verilerle göçmen işçilik, yaşam maliyeti ve maaşları yazdık.

Japonya, Uzakdoğu Asya’da yer alan yüzölçümü bakımından küçük ancak 120 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Son derece kalkınmış olarak nitelendirebileceğimiz Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Ülkenin para birimi Japon Yen’idir. Hâkim dilin Japonca olduğu ülkenin toplam ekonomik büyüklüğü yaklaşık 5 trilyon dolar civarındadır. Kişi başına düşen gelirin 39 bin dolar olduğu ülkede refah seviyesi oldukça yüksektir ve ülke üst yüksek gelirli gruptadır. Japonya gelişmiş ve kalkınmış bir ekonomi olmasına karşın, yıllardır resesyondadır. Bunun sebebi ise halkın yüksek tasarruf alışkanlığıdır. Ortalama bir Japon, gelirinin %20’sini biriktirir. Bu ülke ekonomisinin büyümesi içi bir finans kaynağı olsa da harcamalar artmadığı sürece ekonomi büyümeye devam edemiyor. Peki Japonya’da bir iş bulup çalışma imkânımız var mı? Japonya’da nasıl çalışılır?

Japonya İş İmkanları

2012 yılı verilerine göre Japonya’da hâkim sektör, her gelişmiş ülkede olduğu gibi hizmetler sektörüdür. Elde edilen 5 trilyon dolarlık milli gelirin %71’i hizmetler sektörü vasıtasıyla elde edilmektedir. Ülkede hâkim diğer sektörler, sanayi sektörü %27’lik oranla ikinci, tarım sektörü de %1,2’lik oranla üçüncüdür. Yine bu üç sektörde pek çok iş yapabilir ve çalışabilirsiniz. 

Hizmet Sektörü

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi, Japonya’da da hizmet sektörüne ihtiyaç yüksektir. Hizmet sektöründe çalışan ve bu sektörde istihdam edilen nüfus ciddi anlamda fazladır. Doktor, Avukat, polis, hemşire, öğretmen ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren pek çok meslek sahibi bu ülkede çok iyi gelirler elde etmektedir.

Sanayi Sektörü

Erken sanayileşmiş ülkelerin %90’ı kalkınmış bir ekonomiye sahiptir. Japonya’da erken sanayileşmiş ve bu sanayileşmenin adımlarıyla kalkınmış bir ekonomiye sahip olmuşlardır. Sanayi sektöründe istihdam edilebileceğiniz ve çalışabileceğiniz çok sayıda fabrika ve atölye vardır. Bu alanlarda çalışabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Tarım Sektörü

Milli gelirden %1,2 gibi ufak bir pay almış olsalar da yine de tarım sektörü büyük bir sektör sayılır. Japonya’da tarım sektöründen geçim sağlayanların oranı ciddi anlamda fazladır. 60 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğüne sahip olan tarım sektörü tüm dünyada tarımdan ciddi gelir sağlayan ülkelerden biri haline gelmiştir.

Japonya’da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya’da herhangi bir işe işçi olarak kabul edilmeniz için, öncelikle Japonca bilmeniz gerekiyor. Basit düzeyde de olsa Japonca bilmek şart. Yani önce en az 2 yıl Japonca eğitimi alıp, daha sonra ülkeye gitmelisiniz. Ayrıca çalışacağınız işe göre İngilizce bilmeniz de gerekebilir. Bazı işyerleri bunu zorunlu tutuyor, yani İngilizce bilmeden çalışma imkanınızın olmadığı yerler var. Bu nedenle İngilizce bilmek de çok önemli. Tüm bunlar hallettikten sonra vize başvurusunda bulunarak ülkeye kabul edilebilirsiniz. 

Japonya İş İlanları

Japonya iş ilanları için de klasik olarak Linkedin üzerinden ilanları bulabilirsiniz. Japonca bilginiz yoksa eğer kesinlikle orta-üst düzey İngilizce olmazsa olmazdır. Ayrıca Japonya içerisindeki iş ilanlarını Job in Japan sitesinden de takip edebilirsiniz.

Japonya Cadde

Japonya’da İşçi Yaşam Standartları

Japonya’da işçi yaşam standartları çok yüksektir. Ülkede saatlik asgari ücret 7,5 dolar olarak belirlenmiştir. Aylık bazda işçiler en az 1,800 dolar gelir elde etmektedir. Gelirin yüksek olması nedeniyle ekonomi de son derece kalkınmıştır. Buradaki işçiler rahat ve refah bir hayat sürmektedirler. Eğer Japonya’ya işçi olarak çalışmaya gelirseniz yüksek ihtimalle çok iyi bir hayat standardı elde edebilirsiniz. Fakat bir ülkede refahı o ülkede elde edilen gelir değil satın alma gücü belirler. Bu nedenle o ülkedeki market fiyatları, kiralar, faturalar ve benzeri sosyal harcamalar o ülkedeki işçilerin ve diğer kesimin nasıl bir maddi duruma sahip olduğunu gösterir.

Japonya Para Birimi: Japon Yeni

Değeri: 1 ABD Doları ile 104 Japon Yeni satın alabilirsiniz.

Asgari Ücret: 180,000- 190,000 Japon Yeni.

Japonya’da Market Fiyatları

Japonya Osaka

Japonya’da market ürünleri ve bu ürünlerin satış fiyatları aşağıdaki gibi verilmiştir. Buradaki bireyler, bu fiyatlara alışveriş yapar. Japonya’nın tüketim alışkanlıklarının batı toplumlarından farklıdır bu nedenle kendi kültürlerine ait yiyecekler ucuz fakat batı kültürüne ait yiyecekler pahalı olabilir. Japonya’ya taşınan biri bunu bilmediği için sadece batı toplumunun tükettiği yiyeceklerin fiyatlarını vereceğiz.

 1. 30 adet yumurta yaklaşık 540 yen
 2. Bir kilogram sebze 250-400 yen
 3. Meyve 300 yen.
 4. Litelik süt yaklaşık 184 yen,
 5. Ekmek ortalama 190 yen.
 6. Bir kilo peynir ortalama 1920 yen, elmanın kilosu yaklaşık 710 yen.
 7. Bir kilo muz 320 yen, bir kilo portakal 600 yen.
 8. Bir litre su 100 yen, bir adet bira ortalama 290 yen.
 9. Bir paket sigara ortalama 450 yen.
 10. Haftalık market alışverişi ortalama 7 bin yen.

Japonya’da Yeme İçme Harcamaları

 1. Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek yaklaşık 700 yen
 2. Orta ölçek bir restoranda tek kişilik yemek 2,000 yen.
 3. İyi bir restoranda tek kişilik yemek yaklaşık 8,000 yen.
 4. Mcdonalds ve Burger King ortalama menü fiyatı 750 yen.
 5. Standart bir kafede bir kahve söylediğinizde ortalama 400 yen ödemeniz gerekir.
 6. Standart bir kafeye oturduğunuzda tahminen 1,500 yen hesap gelir.
 7. Küçük boy pizza yaklaşık 600 yen, orta boy pizza 1000 yen, büyük boy pizza 1600 yen.
Önerilen Yazı
Japonya Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar

Japonya’da Kiralar

Japonya’da kiralar son derece pahalıdır. Ülkenin nüfusuna göre sahip olduğu toprak genişliği çok azdır. Bu nedenle kiralar da evlerde pahalıdır. Çoğu şehrin merkezinde en ucuz daireler bile 700 bin dolardan başlar. Bu nedenle Tokyo ve civarında oturabilmek kesinlikle mümkün değildir. Peki Japonya’da kiralar ne kadar?

 1. Şehirden uzakta bir odalı bir daire için 30 bin yen kira ödersiniz.
 2. Şehirden uzakta iki odalı bir daire için 60 bin yen kira ödersiniz.
 3. Şehir merkezinde bir odalı bir daire için 90 bin yen
 4. İki odalı bir daire için 150 bin yen kira ödersiniz.
 5. Stüdyo daire için 80-90 bin, şehir merkezi dışında stüdyo daire için 25 bin yen kira verirsiniz.

Japonya’da Faturalar

Japonya’da standart bir ev için gelecek ortalama faturalar aşağıdaki gibidir.

 1. Elektrik faturası yaklaşık 7 bin yen, ısınma faturası yaklaşık 8 bin yen.
 2. Su faturası ortalama 3 bin yen, ortalama internet faturası 4 bin 500 yen.
 3. Ortalama cep telefonu faturası 3 bin 500 yen ile 4 bin yen arasında.

Japonya’da Ulaşım Giderleri

 1. Ortalama otobüs ve metro bileti bir yön için 210 yene satılmaktadır.
 2. Aylık ulaşım bileti (mavi kart gibi) 10 bin yen.
 3. Taksimetre açılış fiyatı 610 yen, kilometre başına 340 yen şarj etmektedir.
 4. Bir litre benzin 125 yen
 5. Ortalama sıfır araç fiyatları 1,5 milyon yen ile 2 milyon yen arasıdır. Orta kategori sıfır araç 3-5 milyon yen, yüksek kategori sıfır araç 5-20 milyon yen arasıdır.

Japonya’da Mesleklere Göre Maaşlar

Japonya Tokyo

Japonya’da mesleklere göre maaşlar aşağıdaki gibidir. Genel olarak ülkede elde edilen gelir ve refah seviyesi son derece yüksektir.

 1. Ortalama aylık gelir 290 bin yen.
 2. Asgari ücret 180 bin yen.
 3. Ortalama doktor maaşı 500 bin yen.
 4. Ortalama öğretmen maaşı 330 bin yen.
 5. Ülkede bir inşaat mühendisi ortalama 400 bin yen maaş almaktadır.
 6. Ülkede ortalama bir makine mühendisi 480 bin yen maaş almaktadır.
 7. Ortalama bir avukat işe ilk girdiğinde 320 bin, 5 yıl deneyimde 410 bin yen maaş alır.
 8. Ülkede tecrübeli ve mesleği olan bir mavi yakalı 300 bin yen ve üzeri gelir elde eder.
 9. En yüksek işçi maaşı 290 bin yen.
 10. Ortalama küçük bir marketin aylık kazancı 800 bin yen.
 11. Ortalama bir süpermarketin aylık kazancı 3 milyon yen.

Japonya Göçmen İşçi Alımı

Japonya’da göçmen işçi alımı çok fazla değildir, genelde yıllık işçi istihdamı çok düşüktür. Yılda ortalama 50 bin ile 70 bin arasında işçi alımı bulunmaktadır, fakat nüfusuna oranla bunun epey az olduğunu söylemeliyiz. Japonya’da genel olarak işçilerin hayat şartları Türkiye’den veya gelişmekte olan herhangi bir ülkeden çok daha iyidir. Fakat gelişmiş bir Avrupa ülkesi kadar veya Amerika Birleşik Devletleri kadar refah bir alım gücüne sahip oldukları pek söylenemez. Japonya’ya göçmen bir işçi olarak gitmek ve çalışmak isterseniz, tek yapmanız gereken şey çalışma ve oturma vizesine başvurmak olacaktır. Bu vizeye başvurduğunuz zaman hızlı bir şekilde bu ülkede çalışabilirsiniz. 

Japonya iş ilanları hakkındaki bu yazımız dışında sitede daha önce yer verdiğmiz Çin İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları konusu da ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap