İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı İş İlanları
 3. Çin İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Çin İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Çin İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Çin iş ilanları, iş imkanları ve 2021 güncel verilere göre Çin’de işçi olarak çalışanların yaşam şartları hakkında detaylı rehber yazımızda.

Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir. Asya kıtasında yer alan bu ülke, 12 trilyon dolarlık milli geliriyle, dünyanın en büyük ikinci ekonomisidir. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmasının yanı sıra, en kalabalık ülkedir ve ülkenin nüfusu yaklaşık 1,5 milyardır. Ülkede konuşulan dil Çince olmakla beraber, ülkede Çin yuanı adı verilen bir para birimi kullanılıyor. Çin ya da resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’dir. 

Çin, 1980’lerden itibaren ciddi bir ekonomik reform yaptı. 1980’lerden önce 800 milyar dolarlık milli gelir sınırını aşamayan Çin, yaptığı ekonomik reformlarla ülkeyi dış yatırıma açtı. 1,5 milyarlık nüfusu ile ülkeye pek çok yabancı yatırım geldi.  Yabancı yatırımların ülke içinde her geçen gün artması Çin ekonomisinin yıllık %7 ile %12 arasında büyümesini sağlıyordu. Daha 1990’lı yıllarda bile Çin’in bir dünya ekonomisi olabileceği öngörüsü tüm dünyada hâkim bir öngörüydü.

Çin İş İlanları

Çin, refah bir yaşama sahip devlet olmasa da ekonomik büyüklüğü çok fazladır, bu nedenle ülkede iş bulabilmek çok kolaydır. Ülkede kişi başına düşen gelir 10 bin dolar civarında olsa da Çin’in özellikle bazı bölgeleri aşırı gelişmiştir ve milli gelir bakımından çok zengin semtleri ve bölgeler vardır. Çin coğrafyasının doğusunda kalan pek çok yerde kişi başına düşen gelir 20 bin doları aşmıştır. Peki Çin’de ne iş yapılır? Çin’de ne iş kurulabilir?

Çin İş İmkanları

Çin Yaşam Şartları

Çin dünyanın en büyük tarım üreticilerinden biridir. Ülkenin %30 gibi çok önemli bir bölümü tarım sektöründe istihdam edilmekte ve dünyaya çeşitli tarım ürünleri ihraç etmektedirler. Ucuz işgücünden yararlanan Çin, her geçen yıl ekonomisini zenginleştirmekte ve ülkesinin alım gücünü yükseltmektedir.

Çin’de Tarım Sektörü

Ülkede çalışan her 100 kişiden 30’u tarım sektöründe istihdam edilir. Ucuz işgücünden yararlanan Çin, çok ucuz rakamlara ürün üretebilmekte ve dünya pazarına sunabilmektedir. Çin’de tarım sektörü son derece gelişmiştir ve yeni işçilere açık bir ekonomik pazardır.

Çin’de Sanayi Sektörü

Çin 1980’lerde başlattığı sanayi devrimiyle beraber, ülke ekonomisi her geçen yıl büyümeye devam etmiş ve büyük bir pazar haline gelmiştir.  Teknolojik ürünlerden tutun da otomotiv üretene kadar, tüm her şeyi kendi fabrikalarında üretmektedirler. Eğer bir mühendis iseniz veya işçi olarak Çin fabrikalarında çalışacaksanız bunu çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Hemen Çin’de vatandaşlık alın ve hızlı bir şekilde bu sektörde çalışmaya başlayın.

Çin’de Hizmet Sektörü

%40 gibi yüksek bir istihdam oranına sahip olan Çin’de hizmet sektörü de gelişmiştir. Ülkede hizmet sektöründe faaliyet gösterenlerin oranı da her geçen gün artmaktadır. Hizmet sektöründeki büyüme ve insan zekasına olan talebin her geçen gün artması, Çin’in dünya teknoloji ve hizmetler sektörü piyasasında da önemli bir rakip olarak yer edinmesini sağlıyor.

Çin’de İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ülkede olduğu gibi Çin’de de çalışmak için izin almanız gerekiyor. Bu izinler halkın çoğunluğunun bildiği oturma ve çalışma izinleri. Eğer Çin’de bir oturma veya çalışma iznine sahip değilseniz ne yazık ki bu ülkede hiçbir iş yapamazsınız. Yasalara çok katı ve ağır bir şekilde uygulatan Çinliler, özellikle kayıt dışı istihdamın önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu nedenle, kesinlikle ve kesinlikle yasadışı olarak çalışmayı denemeyin. Öncelikle Çin’e gidin ve biraz gezin bu ülkeyi, sonrasında çeşitli vizelere alarak oturma sürenizi uzatmaya çalışın, ardından buradaki şirketlerden herhangi birinde uzmanlık alarak hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir ve yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. 

Çin’de İşçi Yaşam Standartları Nasıl?

Çin İş İmkanları

Çin, genel olarak ucuz bir ülkedir, bu nedenle bu ülkede kazandığınız parayla geçinme olasılığınız yüksek, fakat her eyalet için geçerli değil. Çin eyalet sistemi ile yönetilen bir ülke olduğundan, her parçası aynı derecede gelişim göstermiyor. Bu nedenle her yerde aynı maaşları almanız ve kazanmanız mümkün değil. Genel açıdan baktığımızda Çin’de asgari ücret 50 dolardan başlar ve gelişmişlik seviyesine göre 1200 dolara kadar çıkabilir. Yani evet, bir işçi X bir eyalette 50 dolar kazanırken, başka bir işçi Y eyaletinde 1200 dolar alabiliyor. Bu açıdan gelir dağılımı çok adaletsiz.

Para Birimi: Yuan

Paranın Değeri: 1 dolar 6,71 yuan

Market Fiyatları

 1. Çin’de bir litre süt fiyatı yaklaşık 4 yuan, 12 adet yumurta ise yaklaşık 5 yuandır.
 2. Çin’de bir kilo peynir 25-30 yuandan başlar ve bölgeye göre 150 yuana kadar çıkabilir.
 3. Çin’de ortalama bir bira 5-6 yuan, bir litre kola veya meyve suyu ise 3 yuana satılmaktadır.
 4. Çin’de ekmek tüketimi pek olmadığı için, ekmek fiyatı fazladır. 1 adet ekmek ortalama 3-4 yuandır.

Çin’de Restoran Fiyatları

Çin’de ortalama restoran fiyatları aşağıdaki gibidir.

 1. Tek kişilik ucuz bir restoranda yemek yemek yaklaşık 10 yuan
 2. İki kişilik orta sınıf bir restoranda yemek yemek 50 yuan
 3. Ortalama bir fastfood menüsü 20 yuan
 4. Küçük boy pizza 13 yuan
 5. Orta boy pizza 18, büyük boy pizza 24 yuandır.
 6. Dışarıda bir bardak kahve içmek ortalama 15 yuana mal olur.

Çin’de Mesleklere Göre Maaşlar

Çin Hayat Şartları

Çin’de mesleklere göre maaşlar aşağıdaki gibidir. İşçi maaşları ve diğer bölgelere göre çalışanların maaşları değişmektedir.

 1. Çin’de sıradan bir işçi bölgeye göre 50 dolar ile 1000 dolar arasında gelir elde edebilir.
 2. Çin’de ortalama bir doktor, 1000 dolar ile 8000 dolar arasında gelir elde edebilir.
 3. Çin’de ortalama bir mühendis 300 dolar ile 2000 dolar arasında gelir elde edebilir.
 4. Ortalama bir temizlik işçisi 100 dolar ile 1500 dolar arasında gelir elde eder.
 5. Bir muhasebeci 2000 dolara kadar gelir sağlayabilir.
 6. Bir avukat ortalama 3200 dolara kadar gelir elde edebilir.
 7. Bir öğretmen ayda ortalama 2700 dolara kadar gelir elde edebilir.
 8. Ortalama bir pazarlamacı 1500 dolara kadar gelir elde edebilir.

Ülkede kişi başına düşen aylık gelir ortalama 827 USD’dir. Ortalama bir kişinin elde ettiği aylık gelir budur.

Çin Göçmen İşçi Alımı

Çin’de göçmen işçi alımı ihtiyacı pek yoktur. Bu nedenle kalifiye bir eleman olmanız kaydıyla Çin’e çalışmaya gidebilirsiniz. Fakat, kırsal bölgelerden kentsel bölgelere olan yoğun ekonomik göç nedeniyle, kentsel bölgelerde ciddi oranda bir işgücü açığı meydana gelmiştir. Bu nedenle 300-500 dolar gibi ücretlere işçilik yaparım derseniz, Çin’de bu bölgelere gidebilir ve işgücünüzü kullanarak gelir elde edebilirsiniz. 

Çin iş ilanları ve iş imkanları ile Çin’deki yaşam şartları konusunu ele aldığımız bu yazıda kaynak olarak Wikipedia baz alınmıştır. Ayrıca Güney Amerika ülkesi olan Arjantin hakkında da iş ilanları ve iş imkanlarını merak ediyorsanız sitede daha önce yer verdiğimiz Arjantin İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları konusu ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir