1. Ana Sayfa
 2. Yurt Dışı
 3. Kanada İş İlanları, İş İmkanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada İş İlanları, İş İmkanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada İş İlanları, İş İmkanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada iş ilanları 2021, iş imkanları, iş başvurusu, Kanada’da yaşam şartları ve Kanada göçmenlik başvurusu hakkında detayları bulabilirsiniz

Kanada 37 milyon nüfuslu bir Kuzey Amerika ülkesidir. Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan Kanada’nın başkenti Toronto’dur. Ülkede kullanılan para birimi Kanada Doları’dır. Son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip olan Kanada’da kişi başına düşen gelir yaklaşık 57 bin dolar civarındadır. Ülkenin toplam milli geliri ise yaklaşık 1,7 trilyon dolar civarındadır. Son derece gelişmiş ve refah bir ülke olan Kanada’da çalışabileceğiniz çok sayıda işyeri bulunmaktadır. Eğer bu ülkeye işçi olarak gidecekseniz, ülkedeki iş imkanlarını öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Peki Kanada’da iş imkanları nasıl?

Kanada İş İmkanları

Kanada iş imkanları açısından nitelikli ve vasıflı kişiler için oldukça avantajlı bir ülkedir. Kanada’da iş imkanı yakalayıp, burada iş bulan bir çok Türk vatandaş vardır. Kanada’da Türkler ne iş yapıyoruz diye merak ediyorsanız, aslında Türklerin çalıştığı belirli bir iş kolu tam olarak yoktur. Burada ön plana çıkan sizin hangi iş dalında vasıflı olduğuunuzdur. Ancak özellikle yazılım ve IT’nin diğer kollarında tecrübeniz varsa ve uluslararası geçerliğliği olan bir eğitime katırldıysanız burada iş bulma konusunda daha şanslısınız diyebiliriz.

Kanada Yaşam

Ülkenin başlıca iş olanağı konusunda sektörlerinden bahsedersek;

Hizmet Sektörü

Ülkede hakim sektör her gelişmiş ülkede olduğu gibi Kanada’da hizmet sektörüdür. Ülkede çalışan nüfusun elde ettiği gelirin büyük bir bölümünü hizmet sektörü vasıtasıyla elde ediliyor. Burada bir hizmet sunup çalışan firmalar, doktorlar, avukatlar, öğretmenler, polisler, sağlık çalışanları gibi pek çok grup hizmet sektörü adı altında istihdam ediliyor. Siz de bu sektörde herhangi bir meslekte istihdam edilebilirsiniz.

Sanayi Sektörü

Sanayi sektörü, Kanada’da oldukça gelişmiştir. Ülke, elde ettiği gelirin %28’ini sanayi sektörüne borçludur. Toplam 500 milyar dolarlık bir sanayi geliri olan bu ülke, son derece gelişmiş ve zengin olmuş bir ekonomidir.

Tarım Sektörü

Tarım sektörü, ülkede daha modernleşmiş ve bilime dayalı tarım modeli geliştirişmiştir. Ülkede tarım geliri çok düşük gibi gözükse de tarım sektöründe istihdam edilenler yüksek kazanç sağlamaktadır. Tarım sektöründen ortalama 25 milyar dolarlık bir gelir elde edilmektedir. Eğer sizde bu sektörde çalışmak ve istihdam edilmek isterseniz, hemen Kanada’ya gelin ve çalışmaya başlayın.

Önerilen Yazı
Kanada Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar

Kanada İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada iş başvurusu yapmadan önce incelemeniz gereken siteleri ve bilmeniz gerekenleri bir alt paragrafta yazıyorum. Türkiye’den direkt Kanada iş başvurusu yapmanın aşamalarını basitçe anlatalım.

Kanada’da herhangi bir işe başvuru yapabilmek için İngilizce bilmek şart diyebiliriz ama ülkede İngilizcesi çok iyi olmayan ve . Zaten ülkenin hâkim dilleri İngilizce ve Fransızca. Bu nedenle bu dilleri muhakkak bilmek gerek. Dil bariyerini aştıktan sonra da burada çalışmak için vize almak şart. Çeşitli vize türleri var, bunlar sizin durumunuza göre verilen vizeler. Örneğin evlenmek, oturmak ve çalışmak için farklı vizeler veriliyor. Siz de kendi statünüze göre herhangi bir vizeyi alabilir ve burada çalışmaya başlayabilirsiniz. Belirli bir süre burada kalırsanız, buranın vatandaşı olmaya da hak kazanabiliyorsunuz. 

Kanada İş İlanları

Toronto Kanada

Kanada iş ilanları sitelerini 2021 güncel işçi alımlarını takip edebilmek için iş bulma sitelerini aşağıda listeledik. Burada bulunan Kanada iş ilanlarını inceleyerek size en uygun şirketlere başvurunuzu internet üzerinden yapabilirsiniz.

Türkiye’den direkt başvuru yapmak için başvuru formunda mutlaka bulunduğunuz bölgeyi Türkiye olarak seçmeyi unutmayın. Ayrıca istenen kriterleri taşıyoranız göçmen olarak başvuru alan Türk ya da global şirketlere de Türkiye’den başvuru yaptığınızı mutlaka belirtin.

Kanada İş Bulma Siteleri

Kanada iş bulma arayışındaysanız alttaki iş bulma sitelerini inceleyebilirsiniz. Özellikle Indeed üzerinde hem Kanada’da yaşayanlar için hem de Türkiye’de Kanada’ya göçmen işçi başvurusu için birçok ilan bulunmaktadır. Kanada iş ilanları için buradaki sitelerden aşağıda da bahsettiğimiz önceliklik 38 meslek sahibiyseniz daha kolay göçmen işçi olarak Kanada’ya göçebilirsiniz.

 • https://ca.indeed.com/
 • https://www.jobbank.gc.ca/jobsearch/
 • https://www.canada.ca/en/services/jobs/opportunities.html
 • https://www.monster.ca/jobs/

Kanada Göçmen İşçi Alımı

Kanada İş

Kanada yılda ortalama 30 bin kişiyi ülkesine kabul ediliyor. Nitelikli iş gücü ihtiyacı hızla yükselen Kanada’da çalışmak ve gelir elde etmek isteyen işçiler ve özellikle nitelikli işçiler, vize başvurularında bulunuyor. Eğer sizlerde Kanada’ya göçmek istiyorsanız, çok iyi seviyede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Eğer çok iyi seviyede İngilizce biliyorsanız, çok kolay bir şekilde bu ülkede istihdam edilebilir ve çalışabilirsiniz. 

Kanada’da genelde sanayi sektöründe işçi alımı olmaktadır. Özellikle imalat ve tekstil sanayisinde çalışmışsanız, çok kolay ve hızlı bir şekilde iş bulabilir ve istihdam edilebilirsiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Göçmen işçi alımı ve göçmen işçi olarak vize başvurusu için Dışişleri Bakanlığı sitesi üzerinden 2021 güncel bilgilerini de mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Kanada göçmenlik başvurusu öncesi buradaki bilgilerle resmi kaynaklardan en net, en doğru gelişmleri bulabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurusu sırasında başlıca kabul ettiği 38 meslek listesini de altta verelim.

 1. Mühendislik çalışanı
 2. Yatırım analisti
 3. Yer ve su bilimcileri
 4. Bilgisayar ve yazılım mühendisleri
 5. Tapu memuru
 6. Endüstriyel teknisyenler
 7. Fizyoterapistler
 8. Mesleki terapistler
 9. Laboratuvar uzmanları
 10. Radyasyon teknoloji uzmanları
 11. Tıbbi laboratuvar teknisyenleri
 12. Sağlık güvenliği uzmanları
 13. Mesleki sağlık güvenlikçileri
 14. Kardiyoloji uzmanı
 15. İnşaat çalışanları
 16. Marangoz
 17. Makine teknisyeni
 18. Orman makineleri operatörü
 19. Santral operatörlerleri
 20. Arıtma tesisi operatörleri
 21. Madeni levha çalışanları
 22. Demirci çalışanları
 23. Kaynakçılar
 24. Endüstriyel elektrik teknisyeni
 25. Elektrikli hat teknisyeni
 26. Gaz tesisatı çalışanları
 27. Klima sistemi teknisyenleri
 28. Demir yolu çalışanları
 29. Uçak teknisyenleri
 30. Asansör teknisyenleri
 31. Vinç operatörü
 32. Maden işçileri
 33. Su kuyusu çalışanları
 34. Üretim ve gelişme madencileri
 35. Petrol, gaz ve kimyasal işlem çalışanları
 36. Fıskiye sistemleri çalışanları
 37. Boru tesisatçıları
 38. Telekomünikasyon kurulum ve onarım işçileri

Kanada İşçi Yaşam Standartları

Kanada’da yaşayan işçiler oldukça iyi hayat standartlarına sahiptirler. Ülkede asgari ücret yaklaşık 1,900 dolar civarında olup, ortalama işçi maaşı 2600 dolar seviyesindedir. Ülkede gelir seviyesi son derece yüksektir. Her gelişmiş ekonomide olduğu gibi Kanada’da işçiler refah ve rahat bir yaşam sürmektedir. Genel olarak kişi başına düşen market alışverişi aylık asgari ücretin yüzde 10’unu geçmez. Bir evin faturaları da genelde asgari ücretin %6-7’si arasındadır. Bir ülkede maaşların yüksek olması o ekonominin refahını ölçmez. Fakat satın alma gücü o ekonomideki alım gücünü çok rahat bir şekilde ölçebilir. Bir ülkenin satın alma gücünü ölçmek için öncelikle en önemli gider kalemlerinden biri olan, kira ve market alışverişi gibi giderlere bakacağız.

Önerilen Yazı
Japonya İş İlanları, İş Bulmak ve Yaşam

Para Birimi: Kanada Doları

Değeri: 1 ABD Doları ile 1,33 Kanada Doları Satın Alınabilir.

Asgari Ücret: 2600 Kanada Doları

Kanada’da Market Alışverişi

Kanada’da market fiyatları aşağıdaki gibidir. İnsanlar, herhangi bir Kanada marketinden alışveriş yaparken, bu fiyatları ödüyor.

 1. Ortalama 30 adet yumurta 5 Kanada doları
 2. 1 litre süt 1,5 Kanada doları
 3. 1 kilo şeker 2, 1 kilo un yaklaşık 1,5 Kanada doları
 4. Bir kilo tavuk eti 3, bir kilo dana eti 14 Kanada doları
 5. Bir kilo peynir yaklaşık 10 Kanada doları
 6. Bir adet küçük bir bira 2 Kanada doları
 7. Bir adet ekmek 0,6 Kanada doları, 1 kilo meyve ortalama 2-3 Kanada doları
 8. 1 kilo sebze ortalama 3-4 Kanada doları,

Kanada’da Yeme İçme Masrafları (Kanada Doları)

 1. Kanada’da ucuz bir restoranda bir öğün yemek 8-9 dolar.
 2. Kanada’da ortalama bir restoranda bir öğün yemek 19 dolar.
 3. İyi bir restoranda bir öğün yemek 32 dolar.
 4. Dışarıda herhangi bir kafede bir adet kahve için ortalama 4 dolar verirsiniz.
 5. İyi bir kafe restoranında iyi bir kahve için 8 dolar ödersiniz.
 6. Fastfood restoranlarında ortalama menü fiyatı 8,99 dolar.
 7. Fastfood restoranlarında ortalama en pahalı menü fiyatı 23,99 dolar.

Kanada’da Ulaşım Masrafları

 1. Tek yönlü otobüs bileti 2,75 dolar.
 2. Tüm gün sınırsız geçiş hakkı sağlayan bilet 8,50 dolar.
 3. Aylık bilet 100 dolar.
 4. Taksi açılış ücreti ortalama 6 dolar.
 5. Taksi kilometre ücreti ortalama 2-4 dolar arasındadır.
 6. Ortalama benzin fiyatı litre başına 1,2 dolar civarındadır.

Kanada’da Kiralar (Kanada Doları)

Kanada’da ortalama kiralar aşağıdaki gibidir. Kanada’da yaşayan bireyler, bir, iki ve üç odalı evler için aşağıdaki miktarlarda kira ödemesi yaparlar.

 1. Şehir merkezinden uzakta tek odalı ev, 400 dolar
 2. Şehir merkezinden uzakta iki odalı ev    700 dolar
 3. Şehir merkezinden uzakta üç odalı ev 1000 dolar.
 4. Şehir merkezinde bir odalı ev, 1300 dolar.
 5. Şehir merkezinde iki odalı ev 1900 dolar.
 6. Şehir merkezinde üç odalı ev 3100 dolar.

Kanada’da Faturalar

Kanada’da faturalar oldukça düşüktür. Gelişmiş ülkelerin hemen hiçbirinde aylık faturalarınız asgari ücretin yüzde 10’unu geçmez. Tabi standart faturalardan bahsediyoruz, elektrik su ve gaz gibi. Peki Kanada’da faturalar ne kadar geliyor?

 1. Kanada’da elektrik faturası ortalama 30-40 dolar gelmektedir, tabi kullanıma göre değişiyor. Çok elektrik tüketseniz bile 60 dolardan fazla fatura ödemezsiniz. 
 2. Kanada’da ısınma genelde petrol ile çalışan bir ısıtma sistemi ile sağlanıyor, bunun yerine klima veya doğalgaz kullananlarda var. Faturalar ortalama tüketime bağlı olarak 10 dolar ile 70 dolar arasında değişir. Yazın 5-6 dolar gelir, kışın 70 dolara kadar çıkabilir.
 3. Su faturası çok azdır, genelde 5 dolar ile 15 dolar arası geliyor.
 4. İnternet faturaları ise ortalama 30 dolardan açılıp 70-80 dolara kadar çıkabilir.

Kanada’da Giyim Harcamaları

Kanada’ya işçi olarak geldiğinizde giyim harcamaları için çok yüksek bedeller ödemezsiniz, genelde bu ülkede giyinmek çok uygundur. Her gelişmiş ülkede olduğu gibi buradaki pazarda da çok fazla satıcı vardır ve bu nedenle rekabet gücü oldukça yüksektir. Kanada’da ciddi oranlarda ucuz giyim sağlayabilirsiniz.

 1. Ortalama bir pantolon 20-30 dolara satılıyor. Eğer pahalı ve çok kaliteli giyinirseniz 70-80 dolara da bulabilirsiniz.
 2. Tişört satın almak isterseniz genelde 3-4 dolar ödersiniz.
 3. İyi bir mont 150 dolar, standart bir mont 50 dolara satılır.
 4. Giyim için harcanan yıllık tutar 1000 doları pek geçmez.

Kanada’da Mesleklere Göre Maaşlar

Kanada’da mesleklere göre maaşlar aşağıdaki gibidir.  Kanada’da yaşayan ortalama bir vatandaş aşağıdaki miktarlarda gelirler elde edebilmektedir. Ülkedeki en düşük maaş 2600, ortalama maaş 6000 dolardır. 

 1. Asgari ücret ortalama 2600 dolar.
 2. İşçi maaşı en az 2600 en çok 3900 dolar.
 3. Öğretmen maaşı 5000 dolar.
 4. Mühendis maaşı 5000 dolar ile 8000 dolar arasında.
 5. Doktor Maaşı 8000 ile 20 bin dolar arasında.
 6. Avukat maaşı 6000 ile 9000 dolar.
 7. Ortalama Üniversite mezunu maaşı 7128 dolar.
 8. Ortalama lise mezunu maaşı 5067 dolar.
 9. Ortalama ortaokul mezunu maaşı 3956 dolar.
 10. İlkokul mezunu ortalama maaşı 2714 dolar.
 11. Küçük bir işletmenin aylık kazancı ortalama 10-14 bin dolar.

Kanada iş ilanları yazımız sonrasında yine Amerika iş ilanları yazımızı da incelemenizi öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap