İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Geleceğin Meslekleri – Önü Açık Olan 6 Meslek
Trendlerdeki Yazı

Geleceğin Meslekleri – Önü Açık Olan 6 Meslek

Geleceğin Meslekleri - Önü Açık Olan 6 Meslek

Geleceğin meslekleri, insanlığın ilerde en çok ihtiyaç duyabileceği ve bu mesleği yapanların çok büyük kazanç sağlayabileceği mesleklerdir. İnsanlık ilerledikçe, ihtiyaçlar de şekilleniyor ve büyüyor. Gelişen teknolojiye ve nüfusa ayak uydurmak zorunda kalan insanlar mesleklerini buna göre seçiyor. Eski mesleklerin büyük bir çoğunluğun önümüzdeki 50 yılda hiçbir yeri olmayacak ve katma değerli ürün üretmeyen ülkeler büyük bir krizin altına girecek. Peki geleceğin meslekleri nelerdir? Bundan 30 yıl sonra bile çok para kazanabileceğiniz ve insanlığın ihtiyaç duyabileceği meslekler nelerdir?

Aktüerya Uzmanı

Günümüzde zengin sınıfı sürekli olara artıyor ve her zengin parasını iyi yönetebilecek kadar finansal zekaya ve eğitime sahip değildir. Zengin insanların sürekli olarak mali riskleri değerlendirmesi ve bunlara uygun hareket etmesi gerekir. Sağlık, hastalık, kaza ve maddi sorunlardan en hızlı bir şekilde çıkabilmenin yolunu bulmak zorundadırlar. Aktüerya uzmanı tam olarak da bunu yapar. Örneğin önümüzdeki 10 yıl bir kişinin çok fazla para kaybetmesi bekleniyorsa bu kişi yatırımlarını daha risksiz alanlara yönlendirmesi gerekir, aktüerya uzmanı bu riskleri hesap ederek kişiyi doğru sonuca götürmeye çalışır. Birleşik Devletler’de Aktüerya Uzmanları yılda ortalama 168 bin dolar kazanıyor.

Oyun Geliştiricisi

Günümüzde 5-15 yaş arası grubun mobil oyun oynama sıklığı her geçen gün artıyor. Özellikle bundan 10 yıl öncesine göre ortalama oyun indirme miktarları neredeyse 20 kat arttı. Her yaştan oyuna olan talep arttığından bu alandaki rekabet de giderek zorlaşıyor. Oyun geliştiricilerinin yüksek bir yazılım bilgisine sahip olması gerekiyor. Oyun geliştiricilerinin geleceğin meslekleri arasında görülmesinin en büyük nedeni her gün büyüyen oyun pazarıdır. İyi bir oyun geliştirici Türkiye’de yılda yaklaşık 150 bin lira kazanırken, Birleşik Devletler’de bu rakam 200 bin doları buluyor.

Finansal Analist

Finans uzmanları, gelişen ekonomiye ayak uydurup geleceğin meslekleri arasına giriyor. Sermaye sahiplerinin sayılarının her geçen gün artıyor olması, zengin insan sayılarındaki çoğalma, bu paranın nasıl yönetilebileceğini de önemli ölçüde etkiliyor. Finans uzmanları hem şirketlerde hem de bireysel kişiliklerde, insanların paralarını daha verimli harcamalarını sağlıyorlar. Bir şirketin maddi açıdan daha sağlam kalabilmesi için finans müdürlerine ve uzmanlarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle şirketlerin daha çok para kazanmasını ve parasını daha verimli harcamasını sağlayan finans uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında görülüyor. New York’ta tam zamanlı çalışan bir finans uzmanı ayda ortalama 16 bin dolar kazanırken, bu rakamın 10 yıl sonra 30 bin dolar seviyelerinde olacağı öngörülüyor.

Robot Koordinasyon Uzmanı

Çin’deki iş gücünün yaklaşık yüzde 5’i robotlar vasıtasıyla sağlanıyor, önümüzdeki 30-40 yıl içinde bu oranın yüzde 30-40’lara kadar çıkabileceği öngörülüyor. Robot koordinasyon uzmanları, robotların nasıl hareket edeceklerini, yeni beceriler ve kabiliyetler kazanmasını sağlayan uzmanlardır. Üretimin yarısı robotlar sayesinde sağlandığında ciddi anlamda robot koordinasyon uzmanı ihtiyacı oluşacaktır. Robot koordinasyon uzmanları şu sıralar yılda 200 bin dolar maaş alıyorlar.

Sosyal Medya Uzmanı

Günümüzde ürün pazarlama ve satış operasyonlarının çok önemli bir kısmı internet ve sosyal medya aracılığı ile yürütülüyor, bu nedenle sosyal medya uzmanları, bu konuda firmaların kar etmesini sağlamak için daha etkili sosyal medya hareketi düzenlemeye çalışacaklar. Sosyal medya uzmanları, bir nevi bir şirketin pazarlama müdür gibi çalışıyor olacaklar. Günümüzde hala popülerleşmeye devam eden bu meslek, ilerleyen yıllarda etkisini daha da artıracak ve en az 5 milyon kişinin bu sektörden para kazanması sağlanacak. Sosyal medya uzmanları şu sıralar, maaş usulü değil, proje bazlı ücret alıyor ve genelde pek çoğu ayda en az 5 bin lira kazanıyor. 

AR-GE Mühendisi

Ar-ge bir ürünün katmadeğerini yükseltebilecek en önemli sektördür. Bugün 10 sene öncesine göre daha uygun fiyatlı ürünler kullanabiliyorsak ve alım gücümüz, en azından dünya genelinde sürekli artıyorsa bunu Ar-Ge uzmanlarına borçluyuz. Ar-Ge, uzun adıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarıdır. Üretilecek bir ürün için Ar Ge çalışmaları yapılırsa, ürünün hangi farklı varyasyonlarda üretilebileceğini, ürün girdi maliyetlerinin hangi yolla kısılabileceğini, bir ürünün satışa çıkarılabilmesi için yeni pazarlar bulabilmesi, araştırma ve geliştirme mühendisleri sayesinde yapılıyor. Geleceğin meslekleri arasında olan araştırma ve geliştirme mühendisleri, yılda en az 140 bin lira gelir elde ediyor. 

İş Fikirleri kategorisinden diğer meslek gruplarını ve para kazanma yollarını öğrenebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap