İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışı Asgari Ücret
  3. Belçika Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar

Belçika Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar

Belçika Asgari Ücret Ve Ortalama Maaşlar

Belçika asgari ücret ne kadar? Belçika’da asgari ücret ile alım gücü karşılaştırması ve yaşam maliyeti açısından masraflar ile Belçika’da meslekler için ortalama maaşlar listesi konumuzun devamında.

Belçika konumu ve sahip olduğu sınır komşuları ile Avrupa’nın önemli şehirlerinden birisidir.  Ülke nüfusu son verilere göre 11.589.623 olarak kaydedilmiştir. Gelişmiş ekonomisi, refah yaşam koşulları ile Belçika neredeyse her yıl çok sayıda göç almaktadır. Ülkenin başkenti, Brüksel’dir. Belçika’nın para birimi tüm ülke genelinde Euro’dur.

Ülkenin üç resmi dili vardır. Bunlar; Felemenkçe, Fransızca ve Almancadır. Baskın olarak ülke genelinde Felemenkçe konuşulmaktadır. Ülke aldığı iş göçü ile birlikte turistik mekanları sayesinde her sene pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Belçika ekonomisi için problem arz eden durumların başında yaşlanan nüfusun artması ve düşük istihdam oranıdır. Bu kapsamda Belçika’da çeşitli ekonomik planlamalar yapılmaktadır.

Elbette Belçika’da çalışmak ve burada yaşamak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında Belçika asgari ücreti ve Belçika’da ortalama maaşlar gelmektedir. Bizde bu yazımızda Belçika’da çalışmak isteyen kişiler için tüm merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde derledik.

Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Belçika, Avrupa sınırları içerisindeki en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkeler arasında yerini almıştır. Genel olarak ülkede maaşların refah seviyesine yetecek düzeyde olduğu söylenebilir. Zengin ve kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğu bir ülke olmasına karşın, elbette Belçika’da asgari ücret ile çalışanlarda bulunmaktadır. Peki, Belçika’da asgari ücret ne kadar?

2021 Belçika asgari maaş miktarı belirlenirken, yapılan görüşmelerde çalışanların ev giderleri, masrafları, sosyal ihtiyaçları göz önüne alınmış ve birikim yapabilmelerine olanak sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. 2021 yılı Belçika asgari ücreti 1.593.81 € olarak belirlenmiştir. Verilen asgari maaş ile yaşam şartları paralellik göstermektedir. Bu çerçevede asgari maaş tutarı size düşük gelmiş olsa da bunu Belçika yaşam koşulları kapsamında düşünmeniz daha doğru olacaktır. Asgari ücret, Belçika’da çalışanların refah seviyesinde yaşamalarını sağlamaktadır.

Brüksel

Belçika Ekonomisi 2021

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan Belçika, gelişmiş ekonomisi ve yaşam standartlarının yüksek olması dolayısıyla dış milletler tarafından ilgi çekmektedir. Bu sayede ülke, her yıl düzenli olarak göç almaktadır. Belçika asgari ücreti, yaşam standartlarını yukarda tutmak için yeterli olması işçi göçlerini arttıran başlıca nedenler arasındadır.

Belçika’da bazı sektörler ve sendikalar, kendi belirledikleri asgari ücreti belirleyebilme hakkına sahiptirler. Kendi sendikalarınca özel bir asgari ücret belirlemeyen sektörler, devletin belirlediği fiyat politikasına uymaktadırlar. Belçika çalışma koşulları diğer ülkelerde olduğu gibi vasıfsız ve vasıflı çalışanlara farklı şartlar sunmaktadır. Elbette çalışanların iş güvenliği, ve işçi sağlığı işçi hakları kapsamında korunmaktadır. Kıdem arttıkça asgari ücret seviyesi de arttırılmaktadır.

Belçika Asgari Ücret Alt Limiti

Belçika asgari ücret alt limiti 1593,81 €’dir. 19 yaşını dolduran ve en az 6 ay çalışan kişilerin asgari ücreti 1636,10; 20 yaşını doldurmuş ve en az 12 aydır çalışan kişilerin asgari ücreti 1654,90 € olarak belirlenmiştir. Ülkede işsizlik oranı 2021 yılı verilerine göre % 6.5’dir. Belçika’da ki yaşam koşulları, asgari ücrete göre şekillendirilmektedir. Bu sayede asgari ücret ile çalışan kişiler temel ihtiyaçlarının haricinde sosyal ihtiyaçları ve birikim için de maaşlarından para ayırabilmektedirler.

Ülke ekonomisi son yıllarda Dünya çapında tüm ülkeleri etkileyen krizlerden en az etkilenen ülkeler arasında olmasına rağmen, yaşlı nüfus oranının yüksek olması istihdam sıkıntısına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü Belçika’da çalışan nüfusun çoğunluğunu farklı ülkelerin vatandaşları oluşturmaktadır.

Belçika Bruge

Belçika’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Belçika’da asgari maaş; 1594 €
Belçika’da ortalama maaş; 1950 €
Belçika’da mimar maaşı; 2476 €
Belçika’da garson maaşı; 1438 €
Belçika’da işçi maaşı; 983 €
Belçika’da çocuk bakıcısı maaşı; 964 €
Belçika’da inşaat ustası maaşı; 1660 €
Belçika’da muhasebeci maaşı; 2480 €
Belçika’da dişçi maaşı; 7200 €
Belçika’da doktor maaşı; 5860 €
Belçika’da hemşire maaşı; 2985 €
Belçika’da elektronik mühendisi maaşı; 3440 €
Belçika’da İngilizce çevirmen maaşı; 2094 €
Belçika’da makine mühendisi maaşı; 3100 €
Belçika’da öğretmen maaşı; 2530 €
Belçika’da sekreter maaşı; 1450 €
Belçika’da tesisatçı maaşı; 1585 €
Belçika’da Çalışma Şartları Ve Çalışma İzni

Belçika’da çalışma şartları oldukça iyidir. İşçilerin hakları, sendikalar tarafından korunmaktadır. İşsizlik oranı en düşük ülkeler arasında olan Belçika’da asgari ücretle rahat bir şekilde geçinmek mümkündür. Ancak Belçika çalışma izni almanın da bir o kadar zor olduğu söylenebilir. Elbette çalışma izni alındıktan sonra Belçika’da asgari maaş ile geçinmek ve temel ihtiyaçların haricinde ek harcamalar ve birikim yapmak mümkündür.

Belçika’da çalışma izni üç farklı şekildedir. Bunlar sembolik olarak A, B ve C olarak adlandırılır. Bu çalışma izinlerinin süreleri ve koşulları birbirinden farklıdır. Çalışma izinlerinin koşulları her sene yapılan toplantılarda yeniden gözden geçirilmektedir.

Önerilen Yazı
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Ortalama Maaşlar Nasıl?

Belçika’da Hayat Şartları Nasıl?

Belçika’da devlet tarafından asgari maaş alt limiti belirlenmiştir. Ülkede genel olarak temel ihtiyaçlar, asgari ücretle rahatlıkla karşılanabilmektedir. Belçika asgari ücret ile çalışan kişiler, harcamalarını doğru planlayarak, birikim de yapabilirler. Özellikle Belçika’nın başkenti Brüksel’de pek çok firma çalışanlarına, asgari ücretin üstünde bir maaş vermektedirler. Elbette Brüksel’deki yaşam koşullarının diğer şehirlere kıyasla daha maliyetli olduğu da hesaba katılmalıdır. Bunun dışında merkezi yerleşim yerlerine, şehrin merkezine uzak bölgelerde kira ve temel ihtiyaç maliyetleri daha hesaplıdır.

Belçika’da hayat şartları, genel olarak değerlendirilecek olursa dışardan çalışmak için gelen kişilerin rahatça geçinebilmelerini sağlayacak seviyededir. Buraya çalışmak için gelip, zaman içerisinde kıdeminizi arttırarak, maaş seviyenizi de yükseltebilirsiniz.

Belçika’da Temel Masraflar ve Alım Gücü Karşılaştırması

Ülkede asgari ücret il çalışan birisi orta sınıf olarak nitelendirilebilir. Orta seviyedeki bir yaşam alanında, normal standartlardaki bir ev 250 ile 300 € arasında kiralanabilmektedir. Genel olarak temel ihtiyaçlar, faturalar, gıda masrafları toplamda aylık 300 € civarındadır.  Yani ortalama bir yaşam için Belçika’da 600 € yeterli olmaktadır. Ulaşım, kıyafet ve sosyal faaliyet giderlerini de hesaba katacak olursak, kişinin aylık masrafı ortalama 1000 € civarında olacaktır. Tek başına yaşayan birisi asgari ücret ile ortalama bir yaşam seviyesinde rahatlıkla yaşayabilir. Kalabalık aileler için ise aynı aileden iki ya da daha fazla kişinin asgari ücretle çalışıyor olması yaşam standartlarını da yükseltmektedir. Geriye kalan para, birikim için ayrılabilir.

Belçika’da gıda fiyatları:

Ekmek; 0.84 €
Bir düzine yumurta; 2.55€
1 litre süt; 0.98 €
Peynir; 11.5 €
Domates; 2.18 €
Marul; 1.19 €
Patates; 1.37 €
Soğan; 1.27 €
Portakal; 2.25 €
Bir buçuk litre su; 0.87 €
0.5l yerde bira; 1.12 €
0.33l yabancı bira; 1.78 €
Bir şişe alkolsüz şarap; 7 €
Belçika’da ulaşım fiyatları:

Tek seferlik toplu taşıma bileti; 2.1 €
Aylık toplu taşıma kartı; 49 €
Taksi açılış ücreti; 4 €
1 kilometre taksi ücreti; 2 €
Taksiyle 1 saatlik yolculuk; 35 €
1 litre benzin; 1.43 €

 

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? konumuzdan bir başka Avrupa ülkesi olan Almanya hakkında asgari ücret ve yaşam giderleri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Kaynak

Yorum Yap